Spektakle / Scena dla Młodzieży i Dorosłych / Dzienniki gwiazdowe

Stanisław Lem

Dzienniki gwiazdowe


Dzienniki gwiazdowe, to seria fantastycznych opowieści, których bohaterem jest astronauta Ijon Tichy. Przemierza on niczym Guliwer kosmiczną przestrzeń, odwiedzając nieznane cywilizacje, będące karykaturą ziemskiej kultury. Widzimy
w krzywym zwierciadle szalonych naukowców, których wynalazki bywają nierzadko zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji. Rozwój techniki idzie tu w parze z zanikiem humanitaryzmu, sprowadzając człowieka do roli zaprogramowanej maszyny. W ostatecznym rozrachunku to niedoskonałość człowieka czyni go tak wyjątkowym. To spostrzeżenie Tichego powoduje, że opuszcza on bezduszną Enteropię, aby powrócić na Ziemię.
Niepowtarzalny komizm, przenikliwość satyry społecznej
i politycznej, rozważania nad istotą człowieczeństwa i zagrożeniami jakie niesie rozwój techniki, to wszystko znaleźć można w wielu utworach Stanisława Lema – najbardziej znanego w świecie polskiego autora powieści fantastyczno-naukowych. W naszym Teatrze zobaczyć można żywoplanowo-lalkową wersję Dzienników gwiazdowych w adaptacji i reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Zapraszamy!

dla młodzieży i widzów dorosłych

Twórcy:

adaptacja i reżyseria: Andrzej Bartnikowski
scenografia, kostiumy i animacje: Paweł Walicki
muzyka i efekty dźwiękowe: Marcin Rumiński

Czas trwania: 01:25

Premiera: 26-09-2015

Scena duża