Spektakle / Scena dla Dzieci / Przygody Sindbada Żeglarza

Bolesław Leśmian w adaptacji Ireneusza Maciejewskiego

Przygody Sindbada Żeglarza


Jedna z najbardziej znanych perskich baśni z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, w Polsce spopularyzowana przez Bolesława Leśmiana. W naszym teatrze adaptację Leśmianowskiego zbioru baśni prozą przygotował reżyser młodego pokolenia – Ireneusz Maciejewski. Sindbad to współczesny, młody bohater, który dzięki lekturze książki, wyrusza w oniryczną wędrówkę po lądach, wyspach, morzach i oceanach. Bohater przeżywa wiele niesamowitych przygód. Rzucony zostaje w ciąg ciekawych, fascynujących, ale i niebezpiecznych podróży. W trakcie tych wojaży ma okazję zakosztować trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzyć się z magią, potworami i czarem pięknych księżniczek, a także ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Z każdej opresji udaje mu się jednak wyjść cało, dzięki wrodzonej inteligencji i odrobinie szczęścia. Nasi widzowie mogą udać się wraz z nim w tę egzotyczną i pełną przygód podróż. Nie ruszając się z miejsca przeniosą się do wyśnionych krain.
Przedstawienie rozgrywane jest w wielu technikach teatralnych. Oprócz gry aktorskiej, wykorzystywane są w nim lalki, maski, cienie, przedmioty. Reżyser sięgnął do konwencji czarnego teatru i pantomimy. Aktorzy doskonale radzą sobie ze wszystkimi technikami teatralnymi i animacją.
W spektaklu pełnym humoru, przygód i Leśmianowskiej tajemnicy, nie zabrakło także piosenek napisanych przez poetkę z Trójmiasta – Joannę Herman. Nowoczesna muzyka z elementami orientalnymi, przypadła w udziale młodemu kompozytorowi Bartłomiejowi Orłowskiemu związanemu z Teatrem Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Barwną i zmysłową scenografię oraz intrygujące lalki zaprojektowała Barbara Guzik – znana scenograf z Krakowa. Choreografię i ruch sceniczny przygotował aktor, mim i filmowiec – Piotr Suzin. Twórcy przedstawienia mają nadzieję, że wciągnie ono i rozbawi zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

Spektakl dla dzieci od lat 5.

Twórcy:

adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski
scenografia: Barbara Guzik
muzyka: Bartłomiej Orłowski
choreografia i ruch sceniczny: Piotr Suzin
teksty piosenek: Joanna Herman
Obejrzyj zwiastun:
Pobierz Flash Player aby zobaczyć odtwarzacz.

Czas trwania: 01:40

Premiera: 18-04-2010

Scena duża